Jistě jste někdy slyšeli golfové rčení „nic to nechce, jen hrát lehce“. Ale je to opravdu tak, že je třeba hrát lehce, abyste dosáhli lepších výsledků? Dnes si v krátkém článku rozebereme, jak to je doopravdy.
Co znamená hrát lehce?
Jednoduchá definice toho, jak hrát lehce, může být představa, že švihnete na zhruba 90% svého maxima. Neznamená to, že by švih měl být pomalejší či nějak jste se museli brzdit. Můžeme si to vysvětlit na otáčkoměru automobilu. Na otáčkoměru máte počítadlo zhruba do 6,5 tisíc otáček za minutu. Někde kolem 5 tisíc ale začíná červená čárka, která značí, kde končí pomyslná bezpečná hranice otáček. Auto se i přesto, kdybyste ho vytočili na 6,5 nerozpadne, ale už nedosáhne nejspíš větší rychlosti a výkonu než na 5 tisících.
Stejně je to u golfového švihu. Snažte se tedy zůstávat někde na hranici pomyslné červené čárky na otáčkoměru. (lehce neznamená pomaleji)
Jak neztratit sílu a kontrolu?
Pokud chcete dosáhnout nejlepšího poměru síly a rychlosti, tak je dobré mít 100% kontrolu nad švihem a přitom využívat veškerou sílu vašeho těla. Švih u golfu vychází hodně z bederních zádových svalů, břicha a částečně nohou. Méně důležité je, jak máte silné ruce či ramena.
Natrénovat je třeba švih, který vám dodá pocit maximální síly a přesto kontroly. Vezměte si driver a v základním postoji se pokuste zatnou většinu svalů na těle, abyste cítili napětí, jaké cítíte při zvedání břemene. Napněte svaly na břiše a zablokujte zápěstí, abyste ho při švihu nepoužívali. Následně se snažte udělat co nejrychlejší švih bez míče.
Tento cvik vám ukáže, jak byste se měli cítit při dokonalém švihu. Díky zatnutým svalům budete mít nad úderem kontrolu, a přesto se budete snažit využít co největší rychlost. Jakmile uvolníte nohy a břicho, tak zjistíte, že jste ztratili kontrolu nad holí. A to je moment, kdy šviháte příliš rychle, navzdory schopnosti svalů kontrolovat pohyby.
Jaká je závěrečná rada?
Pro úplnou představu, jak agresivně můžete švihat, si vezměte těžkou tyč (cca 1-2 kg) a snažte se co nejrychleji švihnout, abyste měli pod kontrolou techniku. Podle toho zjistíte, jak na tom jste a jak rychle můžete švihat. Pokud budete schopni kontrolovat trajektorii pohybu tyče a švihnout na maximum, tak se nemusíte bát a při golfovém úderu můžete využít maximální sílu. Pokud udržíte kontrolu nad tyčí jen s menším úsilím, tak stejně je třeba se chovat s golfovou holí.
Zjednodušeně řečeno: „Švihejte co nejagresivněji, ale kontrolovaně!“. Doufám, že vám tento článek pomohl pochopit, jak agresivně můžete do budoucna švihat.
Dlouholetá golfová profesionálka. Golf hraji od roku 1987. Mám zkušenosti s výukou golfu od roku 1999. Stále jsem ještě aktivní hráčka profesionálních turnajů. Ráda píšu a předávám své zkušenosti dalším. Miluji jakýkoli sport a jsem živel, který je neustále na vzduchu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
komentáře
0