Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

15 Březen 2023

komentáře

0
 15 března, 2023
 0

Ne, nemusíte se bát, že by vám někdo nařizoval, jak daleko máte hrát své drajvy. Ale zazněl návrh od USGA a R&A o pravidlu pro nový golfový míček, který by hráče na PGA Tour a velkých profesionálních turnajích trochu zkrátil.

O co tedy vlastně jde?

S příchodem nových technologií a moderních metod tréninku se již profesionálové dostali do bodu, kdy dokážou míček odpálit tak daleko, že si z hřiště dělají dětské pískoviště. Zní to drsně, ale je to tak. Jsou hráči, kteří dokážou švihnout holí rychlostí přes 125 mil v hodině a míček doputuje vzduchem dále než 330 yardů.

Na to nejsou golfová hřiště připravena, a tak se z mnohých hřišt lehká záležitost. Pro některá hřiště jako je třeba Augusta National asi nebude problém dokoupit další pozemky, aby prodloužili jamky. Ale pro většinu hřišť, na kterých se hrají profesionální turnaje je to nemožné. A zřejmě proto přišlo vedení USGA s návrhem, že se změní pravidla pro golfový míček a to tak, že by hráči nebyli schopni zahrát delší údery než +- 317 yardů. Tedy hráči, kteří by hráli kolem 300 yardů by se zkrátili zhruba na 280-285 yardů. To je zhruba 5 % vzdálenosti, o kterou by byly údery kratší.

To se samozřejmě nelíbí výrobcům vybavení a mnohdy ani fanouškům golfu. Jak jsme si zvykli, tak většina sportovních fanoušků chce lepší výkony, delší údery a mnoho dalšího. Stejně jako chtějí fanoušci v ostatních sportech vidět neustálé překonávání rekordů, tak je tomu i v golfu.

Je to ale pochopitelné, o co se USAG a R&A snaží. Představte si, že dříve stačilo na golfové hřiště něco kolem 50 hektarů. Dnes již nestačí skoro 100 hektarů a nároky ná délku hřiště se neustále posouvají.

Ale nemusíte se bát. Toto pravidlo by platilo případně až od roku 2026 a navíc jen pro profesionální hráče na PGA Tour a případně pro DP World tour. Na amatérské hráče se toto pravidlo vztahovat určitě nebude, i kdyby vstoupilo v platnost.

Uveďme si tak jeden příklad. V roce 1993 byl pořádaný turnaj European Tour (tehdy Volvo Tour) v Mariánských lázních, kde byla délka hřiště zhruba 6200 metrů a par 72. V dnešní době by se zde již takový turnaj nemohl pořádat, právě z důvodu nedostatečné rozloze hřiště. V Mariánských Lázních mají jamky par 4 a průměrně 360 metrů. To by znamenalo, že třeba Bryson Dechambeau by hrál na každém paru čtyři druhou ranou jen krátký chip na grýn. A to by nebylo divácky zajímavé a hřiště by dnes neprošlo ani požadavky organizátorů.

Kdyby se ale změnily golfové hole nebo míčky, aby hráči hráli „jen“ 250 metrů jako před třiceti lety, tak by se hřiště mohlo vrátit na seznam potenciálních hřišť pro velké turnaje. A s touto myšlenkou si zřejmě pohrálo i vedení USGA a R&A.

Přečíst nyní  Trestné území nebo vodní překážka? Jaká jsou nová pravidla od 2019

Pamatuji si, jak již před 20 lety navrhovala Švédská golfová asociace, že by profesionálové měli používat maximálně 11 golfových holí, aby se golf stal přitažlivějším a hráči museli prokázat větší schopnost improvizovat při hře. To se ale nikdy nedostalo ani jako návrh pro R&A. Ale od té doby se zřejmě něco změnilo a představitelé R&A a USGA začínají chápat, že je třeba s délkou úderů něco udělat.

Nejdříve to bude spíše asi otázka do diskuse, a hlavně léta testování, než by takový návrh mohl reálně připadat v úvahu. Přeci jen tlak výrobců vybavení, tlak médií a diváků je natolik silný, že bude třeba hodně diskutovat, než by se takové pravidlo přijalo. I přesto, že jak jsme již psali, je navrhnutý termín 1.1.2026 pro stanovení úprav pravidel pro golfový míček.

Jakmile budeme vědět o celé situaci více, tak vás budeme informovat.

Napsat komentář