Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

1 Březen 2023

komentáře

0
 1 března, 2023
 0

Možná vám tato otázka přijde zcela scestná, a přesto se mýlíte. Pokud hrajete golf méně než třicet let, tak vás asi nenapadlo, že by mohl být golfový míček jiný než ten druhý. Ne vždy byla stanovena stejná pravidla, a i dnes se může rozměr a váha o něco málo lišit.

Až do roku 1990 byly dva rozdílné pohledy na golfové míčky. V USA se používaly podle pravidel nejmenší míčky o velikosti 1,68 palce a podle Evropské směrnice, kterou nařídila R&A byla velikost míčku 1,62 palce. To znamená, že evropské míčky byly o něco menší a měly o trochu jiné vlastnosti.

Přečíst nyní  USGA a R&A zakážou dlouhé odpaly! Návrh nových pravidel.

I někteří golfoví profesionálové z USA používali na British Open menší míčky, protože věřili, že má menší rozměr míčku lepší vlastnosti letu ve větru a lépe se vejde do jamky. A jelikož v USA s tímto míčem hrát nesměli, tak se snažili získat každou výhodu.

V roce 1990 tak přišel rok zlomu, kdy se USGA a R&A domluvili na stejných pravidlech, a míček je dnes velký minimálně 1,68 palce a váží maximálně 1,62 unce (zhruba 45,9 gramů). Ale i v dnešní době se některé firmy snaží spekulovat s váhou a velikostí golfové míče. Proto můžeme potkat například míček Magna, který je o něco větší nebo některé míčky jsou o něco lehčí. Ale to způsobuje, že míček nedoletí tak daleko, takže se to příliš mnoho neobjevuje, že by se míčky nějak výrazně od sebe lišily.

Spíše se jedná o desetiny či setiny gramu na váze, kdy rozdíl mezi míčky pouhým potěžkáním nepoznáte. Pokud byste chtěli získat nějaký starý golfový míček, který je dnes pěkným golfovým suvenýrem, tak se zeptejte golfových hráčů, kteří hráli golf již před rokem 1990 nebo si prohlédněte inzeráty na světových internetových bazarech, kde se dají staré míčky sehnat.

Nejčastěji tak seženete míčky Dunlop, Dot, Maxfly a podobně. Pro vášnivého golfistu je takový míček rozhodně pěkným úlovkem do jeho sbírky.

Napsat komentář