Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

26 Březen 2025

komentáře

0
 26 března, 2025
 0

V Americe se hraje golf zdarma bez green fee. Kdo přijde, tak hraje!

 

Možná by se u nás mohla některá hřiště inspirovat jedním golfovým hřištěm v USA, kde se neplatí žádné green fee a hrát tam tak můžete zcela zdarma. Jak je to možné? A čím takové hřiště vydělá peníze na provoz, nebo jak je možné, že to někdo platí?

Golfový klub v Pensylvánii Buhl Park Golf Club je devítijamkové hřiště, kam může každý kdo si se zahrát zcela zdarma. Nerezervují se zde hrací časy a tak se hraje systémem „kdo dříve přijde, ten dříve hraje“. Není to sice úplně tradiční, ale jak je vidět i taková hřiště na světě existují.

Možná si říkáte, kdo tedy platí údržbu a personál. Hlavním zdrojem příjmu tohoto klubu je prodej v jejich golfovém obchodě, účtují si za míčky 7 dolarů na cvičné louce, a kdo chce si může pronajmout golfové autíčko za pár dolarů.

Na hřišti dokonce působí čtyři golfoví trenéři a dva z nich jsou také zaměstnanci klubu. Jeden dělá hlavního provozního a druhý vypomáhá v golfovém obchodě. A jak je vidět, tak to funguje. Proč je ale hra zdarma? Ve městě byl kdysi jeden úspěšný podnikatel, který v roce 1908 daroval toto golfové hřiště městu s podmínkou, že během existence golfového hřiště se zde bude hrát navždy zcela zdarma.

A jak jsme říkali, tak by si naše česká hřiště mohla vzít příklad. Neříkám, že by měly golfové kluby pouštět hráče zcela zdarma, ale některé ceny green fee naprosto nevyhovují poměru ceny a kvality. To za co byste v USA v přepočtu zaplatili 900 Kč, stojí u nás minimálně dvojnásobek. Některá česká hřiště, kde si účtují 1500 Kč za hru, odpovídají hřištím, na kterých si v západní Evropě či USA nedovolí říct více jak 900 Kč.

Přečíst nyní  Nepodepíšeš, kartu nedostaneš! Aneb, kam směřuje český golf?

Ano, jsou hřiště levnější a dražší. Přitáhnout však ke golfu více lidí se nám u nás nepovede, pokud budeme účtovat předražené green fee, a nebo účtovat desítky korun za parkovné na parkovišti golfového klubu. Tímto způsobem se golf u nás nikdy neposune o moc dál, než kde je posledních dvacet let.

U nás je celkem 132 hřišť. Na počet golfistů je to až neuvěřitelné číslo. Bohužel tak velký počet hřišť si až nezdravě konkuruje a podnikatelsky mnoho z nich nedává smysl. Ale také to dopadá na golfisty. Díky menší návštěvnosti nejsou některé kluby schopny hřiště dostatečně udržovat nebo poskytovat služby odpovídající ceně.

Portugalsko má například větší rozlohu země a mnohem lepší počasí pro golf, a přesto je u nich o celých pět desítek golfových hřišť méně než u nás, při stejném počtu obyvatel. To by sice mohlo naznačovat, jak je u nás golf populární. Přesto zdání klame. Zatím nejsme destinací, kam by jezdili zástupy golfových turistů. Každopádně příštích několik let ukáže, jak jsou golfisté odolní a jak se bude situace kolem golfu u nás vyvíjet.

Napsat komentář