Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Proč byste měli při golfovém údery vysknout drn?

12 Srpen 2021

komentáře

0
 12 srpna, 2021
 0

 

Možná vás taková otázka nikdy nenapadla a bere te to jako automatickou věc. Ale mnoho začínajících golfistů nerozumí přesně proč byste měli při úderu za míčkem vyseknout drn. Samozřejmě se drn (divot) nevysekává u dřev a driveru.

Díky tomu, že vyseknete drn, míček získá dostatečnou zpětnou rotaci, aby vám po dopadu nikam neutekl. To se děje díky drážkám, které jsou na každém železe. Samozřejmě i u driveru můžeme zaznamenat zpětnou rotaci míče i když se jedná jen zhruba o 2300 zpětných otáček za minutu, oproti krátké holi, která má i více jak 5000 zpětných otáček za minutu.

Tedy vše vychází z matematiky. Šviháme po pomyslném kruhu, který ovšem má nejnižší místo pod zemí. A to hlavně proto, že železa leží na zemi tak, že je grip předsazený vůči patce hole. A to hlavně z toho důvodu, že má hůl bounce, což je vypouklina na spodní části hole a abyste zasáhli míč přesně je třeba mít přední hranu (leading edge) na zemi. Vše vysvětluje obrázek níže.

 

 

Díky tomu je hůl v nejnižším bodě kružnice po které šviháte  pod zemí a proto vyletí po úderu drn. Díky tzv. Bounce hůl zase ze země vyjede ven a nezasekne se v zemi. To můžete vidět na dalším obrázku, který nám naznačuje jak hůl prochází míčem a jak je nastavená při založení.

 

 

Modrá čára nám naznačuje střed těla a nejnižší bod kružnice. A červená čára určuje kam směřuje hůl v založení. Vidíte, že v podstatě jsou obě čáry stejně dlouhé, ale ruce vedou dle modré čáry a hůl podle červené, tady kdybychom pomyslně natáhli hůl do středu k modré čáře, tak budeme několik milimetrů pod zemí. A proto také musíme vyseknout drn po zasažení míče.

Přečíst nyní  6 chyb, které hráči dělají v golfovém švihu

 

Na rozdíl od Driveru, kde se míč trefuje při cestě vzhůru a hůl máte založenou tak, že patka hole je předsazená vůči gripu. Tedy nejnižší bod kruhu je před míčem z pohledu hry a navíc trefujete míček při cestě vzhůru, který je na týčku. Tedy ve vzduchu oproti klasickému úderu železem. Vše vidíte na obrázku níže.

 

Napsat komentář