Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

3 Únor 2022

komentáře

0
 3 února, 2022
 0

Patování: zkuste se tolik netrápit výsledkem

 

„Odpalování je pro zábavu. Patování dělá výsledek“. Asi tak nějak bychom mohli shrnout důležitost patování. Mnoho hráčů se s patováním celoživotně pere a zatím nepřišli na to, jak své patování zlepšit. V tomto článku vám nedám rady, jak lépe zahrát úder nebo přečíst grýn. Ale spíše se zamyslím nad tím, jak své paty v reálu vidíte.

První rada, která by vám mohla pomoci je: „Nevyčítejte si neproměněný pat“. Určitě se vám stalo, že jste zahráli skvělý pat. Zahráli jste ho správně technicky a poslali ho po ideální linii. Přesto míček do jamky nespadl. Na to se můžeme zlobit. Ale co když se nám stane opačná situace. Míček po nepříliš povedeném úderu spadne do jamky. Vylepší to váš úder? Odpovědí je, že to úder nevylepšilo. Proto se snažte se nerozčilovat a přijmout fakt, že míček do jamky spadl či nespadl. A dále o tom nepřemýšlet a před úderem se tím nestresovat.

Dalším problémem u patování je uvědomit si, do které ze dvou skupin hráčů patříte. První skupina vidí pat tak, že kouká do jamky a představuje si, odkud tam míček spadne. Představte si, že jamka je jako hodiny. Váš pat se bude točit zprava do leva a díky tomu spadne do jamky při osmi hodinách (Vy jste 12 hod). Druhá skupina hráčů je ta, která vidí hlavně linii patu od míčku. Stejně jako když trénujete patování s namalovanou čárou na zemi (tréninková metoda, kdy si na grýn nakreslíte rovnou čáru do jamky křídou a podle ní patujete).

U první skupiny vidím jeden zásadní problém. Když hráč nemá svůj den a nepatuje zrovna skvěle, tak se velmi špatně odhaduje dráha patu. Samozřejmě každý jsme měli „ten den“, kdy vidíte pomyslnou dráhu patu a míček následně do jamky spadne. Ale to je velice těžké a ne vždy se vám to povede.

Přečíst nyní  10 minut před hrou dělejte těchto 7 věcí!

Já se vždy snažím najít si na prvních pár desítkách centimetrů pomyslnou křídovou linii, která míří při patu z leva doprava, nějakou vzdálenost vlevo od jamky, a na tu se snažím míček úderem poslat. Postup tedy vypadá následovně:

  • Obejdu si pat z každé strany a zjistím nejvyšší a nejnižší bod sklonu grýnu (fall line).
  • Zhruba z poslední třetiny vzdálenosti patu si vyzkouším nanečisto, jak se bude míček v poslední chvíli chovat.
  • Následně se podívám zpoza míčku a představím si pomyslnou rovnou linii směrem na cílový bod, který jsem si vybrala.
  • Jeden cvičný švih pro zjištění tempa patu.
  • A při úderu do míče se snažím míček poslat po pomyslné linii rovně dopředu.

 

Osobně jsem tak spíše hráč z druhé skupiny. Proto je důležité, abyste zjistili, ke které skupině patříte a co vám lépe vyhovuje. Jestli jste See-the-Clock hráč nebo  See-the-Line hráč. Při tréninku zjistěte, na co se více zaměřujete. Jestli na křídovou čáru, která vede směrem na cílový bod, nebo na to, že zasáhnete jamku. Tím zjistíte, do jaké skupiny hráčů se řadíte a co je pro vás ideální varianta.

Comments are closed.