Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

28 Září 2020

komentáře

0
 28 září, 2020
 0

Jaká bude budoucnost českého golfu?

 

Neumím předpovídat budoucnost, ale přesto se dá, alespoň částečně odhadnout, kam asi tak bude směřovat český golf. V dnešní době je u nás 53252 golfistů, alespoň podle statistiky golfové federace. Za loňský rok ubylo dokonce 460 hráčů.

Takovou tendenci můžeme předpokládat i do budoucna. Bohužel na to měl a má vliv i koronavirus. Jelikož je golf zábavou a činností, která není pro životnezbytná, tak se mnoho lidí tohoto sportu vzdá, než aby riskovali své peníze. Budou je pravděpodobně investovat jinam a do důležitějších věcí. Tedy touha federace, že bude jednou 100.000 golfistů je celkem ve hvězdách. Nemyslím si, že by takový počet jednou u nás byl.

Navíc mám jeden problém. A to je mládež. Z celkového počtu golfistů je 12,38% právě mládeže. To je neuvěřitelně malé číslo. Když si spočítáme počet hřišť (107) a kolik by to průměrně bylo na jedeno hřiště, tak je to zoufale málo.

Myslím si, že golf se nemůže nikam posunout, pokud se nebude starat o mladé golfisty a snažit se je získat pro golf. Federace má své projekty jako jsou „se školou na golf“ a podobně, ale jak je vidět, moc to nefunguje. Mladých je stále málo.

Díky tomu pak není na výběr. Momentálně máme zhruba 3 kvalitní profesionální hráče a několik amatérských. A to je možná číslo, které má jeden slušný klub v Anglii. Není tedy z čeho vybírat. A proto se také zatím neposunujeme do roviny Evropského průměru s výsledky. Nemáme profesionálního hráče či hráčku, která by přitáhla ke golfu více mladých. Možná si můžete říci, že máme Kláru Spilkovou, která může přitáhnout mladé lidi. Ale myslím si, že se jak v mediích i na hřištích dělá málo proto, abychom mohli takové děti získat.

Přečíst nyní  Hrajte jednou značkou míče a nekupujte hrané míče!

Golf je individuální sport, ale přesto nemusí být tak tvrdě individuální, jak tady u nás předvádíme. Po dosažení určitého věku, končí podpora federace a dělej, co umíš. Tedy mladí i často nadějní golfisté nemají moc možností. Stát se profesionálem a doufat, že rodiče našetřili dost peněz na nějaké turnaje. Nebo jít na vysoké školy či do zaměstnání a tím golf určitým způsobem končí, alespoň ten závodní.

Nemáme zde vysoké školy, které by produkovali kvalitní hráče jako v USA. Tedy další variantou postupu pro mladé, je odjet do USA a zkusit štěstí na univerzitě. Ale tam často zjistí, že bude příjemnější a jednodušší život v kvalitním zaměstnání s pravidelným příjmem, než se pokoušet o nemožné na profesionálním okruhu, kam se všeho všudy v historii dostali asi tři Češi. A jediný kdo má plnohodnotnou kartu na Tour je zatím v historii pouze Klára Spilková.

Faktor „Koronavirus“ je dalším problémem, který může českému golfu zasadit pořádné rány. U nás vzniklo v posledních letech pár golfových hřišť. Ale je otázka, kdo na ně bude chodit. Kdo v době krize a to i té ekonomické, která zákonitě nastane, bude platit tisíce za hru na kvalitních hřištích. Předpokládám, že budou následovat i další hřiště, které zavřou, jako byla Nová Amerika u Jaroměře.

Myslím si, že golf se dostal za posledních deset let za míru udržitelnosti a díky tomu budou kluby bojovat o život. Je jen otázka, kdo ten boj vyhraje a kdo prohraje. Nemyslím si, že by v dnešní době přibylo zázračně o 10.000 golfistů více a všechny nás spasili.

Stejně jsou na tom trenéři golfu. Federace vytvořila přes tisíc cvičitelů a PGA už má zhruba 300 členů. To je neuvěřitelných 1300 lidí, kteří se v republice snaží učit golf a vydělat tím nějaké peníze. Když si spočítáme kolik je aktivních golfistů a kolik je trenérů, tak to není zrovna lichotivé číslo. Vezměme si například USA. Registrovaných golfistů je více jak 27 milionů a mají 29 tisíc profesionálů. To je průměrně 827 klientů na jednoho trenéra. U nás je to zhruba 53 klientů na jednoho trenéra. A to počítáme tak, že by každý registrovaný golfista šel za trenérem.

Přečíst nyní  Los Angeles Country Club neudivuje jen pořádáním 123. U.S. Open 2023.

 

Co tedy říci závěrem. Podle mého názoru bude členská základna příštích deset let pomalu klesat a zřejmě se vytříbí i nějaké ty kluby a hřiště. Jinak se u nás toho na golfu asi moc nezmění. Neočekávám žádné velké změny, které by vedly k větším hráčským úspěchům nebo nějaké výrazné rozšíření členské základny.

Dokud nebudeme více pracovat na popularizaci golfu pro mladé a mediálně se starat o náš vlastní golf místo komerčních (reklamních) článků, nebude zde zřejmě žádný posun. Je třeba začít koncepčně pracovat i v tréninkových centrech mládeže, které zajišťuje federace. Jelikož jsem byla svědkem některých takových tréninků, tak z takové základny nikoho na LET či European Tour nedostaneme. Nebudeme-li pracovat více na zpřístupnění golfu mladým, tak bude golf pomalu ale jistě upadat do zaběhlých kolejí, ze kterých už se jen těžko dostaneme.

Image by Free-Photos from Pixabay

Napsat komentář