Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

5 Září 2021

komentáře

0
 5 září, 2021
 0

Jak se změnily drivery za posledních 40 let

Driver je golfová hůl, která je asi nejoblíbenější u většiny golfistů. Jelikož se s ní hrají nejdelší rány a je  tím asi i nejzábavnější. Mnoho hráčů se hecuje, kolik metrů odpálí a je to také nástroj golfového ega. Ovšem věděli jste, jak se takový golfoý driver vyvíjel za poslední více jak devadesát le? Ještě před 40 lety se hrálo s dřevěnými hlavami a to zas není tak dlouho a mnoho z nás ještě tyto hole pamatují.

 

Ale vraťme se o několik desítek let zpět, kdy v již v roce 1929 přišly kovové shafty. Tato novinka umožňovala mnohem větší přesnost a pružnost golfových násad oproti starým, které zdaleka nebyly při úderu tak přesné. Následně trvalo dalších 43 let, než se zrodil v roce 1972 první grafitový shaft, který pomáhal při rychlosti švihu a v podstatě ve zmodernizované verzi se používá u driverů dodnes.

Asi největší přelom v golfové historii driverů nastal v roce 1979, kdy firma Taylormade přišla s první kovovou hlavou u driveru. Jednalo se o hlavu o velikosti necelých 200 cc a to vše měl na svědomí Gery Adams, který si musel na výrobu této hole vzít půjčku 24 tisíc dolarů. Ale udělal tím velký průlom v historii golfových driverů.

Následně šel vývoj golfových holí celkem rychle dopředu. Již v roce 1990 se díky firmě Mizuno dostal na svět první titanový driver, který byl vyroben v Japonsku. O rok později v roce 1991 nastala další přelomová chvíle, kdy firma Callaway odstartovala výrobu driveru Big Bertha Steel Drive, který udělal doslova tornádo v golfovém prostředí. Nejdříve se jednalo o hlavu hole o velikosti 250 cc a byl to přelom v technologii výroby driverů.

Následující rok přišla firma McGregor s prvním titanovým driverem v USA s názvem Tg20. Následovalo mnoho firem, které se tohoto trendu chytilyi a firma Tylormade, která přišla s novinkou Bubble shaft driver, který měl lehce vyboulený shaft pod gripem a byla to v roce 1995 horká novinka. Tento driver i s Big Berthou byly k dostání i na českém trhu.

Přečíst nyní  Co mohou způsobit špatně zvolené golfové hole?

Až v roce 1999 přišly firmy s velikostí hlavy hole 300cc, což prodloužilo údery opět o něco více. Z původních zhruba 250 yardů, které bylo možno zahrát s holemi z roku 1979 nyní bylo možné dostat se přes hranici 270 yardů. V následných dvou letech byl v roce 2001 představen driver o velikosti 400cc, což bylo  ohromující. O rok později se firmy snažily vyrobit i velikost 500cc, ale ta byla podle USGA upravena na dnešní maximální velikost 460cc.

Až v roce 2005 bylo firmou představeno něco, co dříve bylo nemyslitelné. Driver, kde jste si mohli sami nastavit hmotnost pomocí různě těžkých závaží.  To nutilo výrobce neustále hole inovovat a dnes již je možné hole nastavovat i pomocí nastavení hlavy hole na dolní části shaftu, kterou nastavíte pomocí speciálního klíče, který byl představem v roce 2008 a zdokonalen firmou Titleist v roce 2011.

V dnešní době dosahují vzdálenosti dosažené moderními holemi přes 300 yardů a průměrná rychlost míče vzrostla za posledních 40 let ze 145 mil v hodině na neuvěřitelných 170 mil v hodině. Samozřejmě jsou hráči, kteří dokážou rychlost míče dostat až přes 200 mil v hodině, ale to jsou výjimky. Tito hráči nakonec soutěží v šampionátech o nejdelší údery driverem.

Kdybychom si srovnali údaje, které byly před 40 lety a nyní, tak bychom se dostali na rozdíl zhruba 50 yardů na vzdálenosti úderu. Golfový míček se po odpálení zrychlil zhruba o 20 mil v hodině a díky technologii výroby shaftů, jsou údery přesnější a s holemi se hraje lépe začínajícím hráčům, kteří kdysi nebyli schopni zvládat driver jako dnes.

 

Napsat komentář