Drajvovací železo nebo raději hybrid?
Již mnoho let jsme zvyklí na tzv. hybridní hole, které nás provázejí golfem. Dříve se ovšem používaly hole jako jednička či dvojka železo. Měly i téměř totožné lofty, které se u holí používají. U hybridních holí můžete mít loft i 17 stupňů a díky tomu hůl nahrazuje někdejší jedničku železo. Ta měla zhruba 19-20 stupňů a hrála se s ní úvodní rána z odpaliště v případě, že jste se neodvážili hrát driverem.
Obecně se lofty holí změnily a to i z marketingového hlediska. Výrobci holí tak chtějí docílit toho, aby hráč měl pocit, že s novými holemi hraje delší údery. Například dříve měla PW loft zhruba 50 stupňů, ovšem v dnešních letech to může být i 43 stupňů a díky tomu vlastně dostřelíte míček dál. A to je i vysvětlení hybridních holí. Jelikož trojka a čtyřka železo mají tak malé lofty, že s nimi středně dobří amatéři nejsou schopni zahrát úder, protože nemají dostatečnou rychlost švihu, tak vznikly právě hybridy, které jsou spojením želez a dřev dohromady.
To pomáhá dostat míček do větší výšky a doletí tak dál. Jsou to tedy hole, které vlastně nahrazují dlouhá železa. Ale je to spíše, jak už bylo řečeno, marketingový tah a možnost prodat více druhů golfových holí kupujícímu.
Na otázku jestli je lepší drajvovací železo nebo hybrid, není úplně jednoduchá odpověď. Hybridy bych doporučila spíše středně dobrým amatérům a ženám. Ovšem drajvovací železo může v přesnosti pomoci profesionálům a výkonnostním amatérským golfistům. Jelikož železo je obecně přesnější než dřevo, tak stejně tak to platí u hybridů a drajvovacích želez. Tedy pokud nedosáhnete na rychlost švihu alespoň 90 mil v hodině u drajvovacího železa, nemá cenu se s ním trápit a raději zvolit hybridní hůl.
Jednoduchá tabulka nám ukáže, pro koho jsou jaké hole vhodné
Rychlost švihu u driveru | Do 95 mil v hodině | 96+ mil v hodině |
Jakou hůl zvolit pro delší údery | Zvolte hybridní hůl | Raději zvolte drajvovací železo |
Doufám, že vám tento krátký článek pomůže se rozhodnout, kterou hůl zvolit a již nebudete muset řešit dlouhé údery.
Dlouholetá golfová profesionálka. Golf hraji od roku 1987. Mám zkušenosti s výukou golfu od roku 1999. Stále jsem ještě aktivní hráčka profesionálních turnajů. Ráda píšu a předávám své zkušenosti dalším. Miluji jakýkoli sport a jsem živel, který je neustále na vzduchu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
komentáře
0