Anna Nicole Golf Academy 603 322 190

nicole(a)nicolegolf.cz

Jak se připravit na golfovou zkoušku herní způsobilosti (dříve zelená karta).

27 Březen 2023

komentáře

0
 27 března, 2023
 0

 

Kolem zelené karty (dnes zkoušky z herní způsobilosti a získání hendikepu 54), je mnoho mýtů. Někdo vám může tvrdit, že se dá koupit od trenéra bez nutnosti dalšího úsilí. Nebo naopak, že se jedná o zkoušku, kde se nezkušený hráč akorát ztrapní. Ale nemusíte se bát. Zkouška způsobilosti není nic hrozného.

Určitě by se vám nemělo stát, že narazíte na někoho, kdo vám vydá protokol o složení zkoušky jen na základě peněz, které mu dáte. Přesto se nemusíte obávat ničeho špatného. V případě, že si najdete solidního trenéra, tak bude i zkouška příjemná.

Za jak dlouho mohu dělat zkoušku?

Za jak dlouho budete připraveni jít na hřiště a zkusit si uhrát hendikep, je hodně individuální. Ale můžeme říci, že pokud budete chodit jednou týdně k trenérovi a mezitím budete sami 1-2x trénovat sami, tak budete připraveni za 2-3 měsíce.

Přečíst nyní  Jak vybrat správný golfový míč

Dá se říci, že za týden to určitě nedokážete stihnout a pokud se cítíte připraveni a trenér vás ani po půl roce nechce pustit na hřiště tak je v obou případech něco špatně.

Kolik musím zahrát?

Podle pravidel golfu je třeba zahrát 9 stablefordových bodů, ale také záleží na trenérovi, jestli vám uzná i nižší výsledek. Pokud zahrajete na každé jamce průměrně +3 – +4 údery nad par, tak byste měli herní dovednost dostatečně prokázat.

Jak se mám na zkoušku připravit?

Zkouška se provádí ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je, abyste byli schopni odehrát hřiště v časovém horizontu, který je pro hru stanoven (cca 4h a 20 minut na 18 jamek). Je třeba, aby trenér zkontroloval, že umíte dostatečně pravidla a nebudete dělat něco, co se na golfu nesluší. A následně jestli dodržujete golfovou etiku a etiketu.

Z tohoto důvodu je třeba, abyste se naučili základní pravidla golfu, ze kterých vás trenér vyzkouší. Abyste znali vodní překážky, jak se dropuje, jak se pohybovat po hřišti, a kde se rozhodně nesmí hrát. Golf je hra pravidel a je třeba je znát alespoň obecně.

Abyste si hru užili, což je druhý důvod zkoušky způsobilosti, je třeba umět zahrát pravidelně alespoň 80-100 metrů. Pokud si nejste jistí, že 8 míčů z 10 dokážete zahrát dál než 50 metrů, bude třeba ještě nějakou dobu trénovat. Není nejdůležitější umět dokonale pravidla, ale abyste si hru mohli užít, je třeba umět pravidelně trefovat míček. Jinak můžete otrávit den sobě, ale také ho znepříjemnit ostatním hráčům na hřišti.

 

Rozhodně nedoporučuji jít hned po získání hendikepu na turnaj. Je třeba se trochu vyhrát a nabrat nějaké zkušenosti. Je dobré zahrát si párkrát se zkušenějšími parťáky, kteří vám případně řeknou, kde máte rezervy a naučí vás, jak se na golfu správně pohybovat. Golfové přísloví říká „choď rychle, hraj pomalu“. Bohužel mnoho hráčů to dělá přesně opačně. Chodí pomalu a na hru jim pak nezbývá čas. Je nutné si uvědomit, že golf je sport a ne nedělní procházka s kamarády, kdy nezáleží na rychlosti chůze.

Před zkouškou si dejte alespoň hodinu čas a jděte se rozstřílet, než přijede na hřiště trenér. Po rozhrání si dejte chvilku pauzu a pomalu vyražte k první jamce s předstihem 10 minut před vaším startovacím časem. Startovní čas je čas, kdy máte míček odehrát, a ne kdy máte na první odpaliště přijít (na to nezapomínejte, za vámi čekají již další hráči). Při hře se ptejte trenéra na co nejvíce věcí kolem hry. Snažte se nasát co nejvíce informací, které následně využijte při hře na ostro. Nic si nedělejte z toho, když nezahrajete ideální údery (každý byl na hřišti někdy poprvé).

Po odehrání se zeptejte trenéra, co ještě můžete na hře zlepšit a v ideálním případě ho požádejte o analýzu vašeho pohybu po hřišti.

Následně budete připraveni k samostatné hře bez toho, aniž byste se museli bát, že nejste dostatečně připraveni.

Hodně zdaru na golfu vám přeje Nicole Golf Academy.

Napsat komentář