Jak na golfu pracovat se statistikou. Bez ní se neobejdete.
Chcete hrát lepší golf? Pak se bez statistik neobejdete. Mnohdy si hráči myslí, že problém jejich golfu a výsledků spočívá v něčem jiném, než tomu ve skutečnosti je. Mnohdy slýchám, že hráč hraje špatné výsledky kvůli krátkým drajvům či málokdy zahraným jednopatům. Ale bohužel již neřeší, kolikrát driverem trefí fervej a kolik na hřišti zahráli trojpatů. A proto, abyste se soustředili na ten správný problém, který vám kazí výsledky, jsem pro vás připravila několik statistik, které je dobré sledovat a na jejich základě upravit trénink.
Scrambling
Jinými slovy, jedna příhra a jeden pat. Tato statistika nám ukazuje jak často dokážete zachránit par po tom, co jste netrefili grýn. To je velice důležitý ukazatel. Můžete si toho všimnout například u hráčů PGA Tour. Někdy se může zdát, že hrají „jen“ 26 patů za 18 jamek. Je to však hlavně tím, že trefí jen 12 grýnů v regulaci. Proto je důležité, abyste věděli, kolikrát dokážete par zachránit a hrát tak i méně patů. Ti nejlepší se pohybují dokonce přes 70%. To znamená, že když netrefí 10 grýnů za 18 jamek, přesto zahrají 7x par. Díky tomu mají také málo patů.
Proto se snažte trénovat krátké příhry a paty, abyste dosáhli alespoň 40-50% úspěšnosti jedné příhry a jednoho patu.
Bunker safe
Víte, kolikrát dokážete zachránit výsledek po tom, co zasáhnete bunker? Možná vám to ukáže vaši dovednost z této pískové překážky. Je důležité, abyste dokázali alespoň 3x z 10 pokusů zachránit par.
Při tréninku krátké hry je dobré minimálně jednou až dvakrát týdně zařadit pár desítek úderů z bunkeru. Na moderních hřištích je pískových překážek čím dál více a jsou mnohem obtížnější, než byly dříve. Bunkery jsou hlubší a větší. Proto na trénink z nich nezapomínejte.
Dlouhé paty
Je dobré, abyste si udělali statistiku, která vám ukáže, jak jste úspěšní z delších vzdáleností. Někdy si hráči myslí, že musí dát 100% patů do dvou metrů. Ale o této problematice jsem psala nedávno. Důležité je, abyste věděli, kolikrát se z deseti metrů dokážete trefit do vzdálenosti menší než 30 cm od jamky, pokud míček do jamky nespadne. Tím zamezíte trojpatům a vaše výsledky budou mnohem lepší.
Trénujte proto delší paty, které vyžadují perfektní tempo úderu. Někdy je to důležitější, než do nekonečna trénovat metrové paty.
Zasažené ferveje
Není zas až tak důležité, jestli hrajete driverem 160 metrů či 230 metrů. Ale kolikrát dokážete trefit fervej. Na většině hřišť potřebujete 14x dlouhý odpal. A dobří hráči trefí minimálně deset z nich na fervej. To vám ušetří mnoho zbytečných úderů z lesa či trestných úderů díky zasažení nějaké překážky.
Na PGA Tour se ti nejlepší dlouhodobě pohybují kolem 70% zasažených fervejí. Jako amatérští golfisté byste se měli dostat na zhruba 50%. A pokud se vám bude dařit lépe, tak se budete dostávat i do sedmdesátkových čísel. Proto nezapomínejte, že délka je možná důležitá. Ale mnohem důležitější je přesnost. A pokud budete přesní a ještě navíc dlouzí při odpalech, tak máte vyhráno. Ale středně dlouhé nepřesné údery nejsou žádná výhra. Dá se říci, že lepší je být o něco kratší, ale přesný.
Dlouholetá golfová profesionálka. Golf hraji od roku 1987. Mám zkušenosti s výukou golfu od roku 1999. Stále jsem ještě aktivní hráčka profesionálních turnajů. Ráda píšu a předávám své zkušenosti dalším. Miluji jakýkoli sport a jsem živel, který je neustále na vzduchu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
komentáře
0